KitenZlaté PieskyAquapark Zlaté 
PieskyPrímorskoSlnečné pobrežie

Bulharsko, dovolenka, informácie

Všeobecné informácie

Zemepisná poloha

Bulharsko leží v juhovýchodnej Európe a je súčasťou Balkánu. Susedí s krajinami: Rumunsko, Srbsko, Macedónia, Grécko a Turecko. Východné pobrežie Bulharska tvorí Čiernomorské pobrežie.

Členenie

Povrch krajiny sa dá charakterizovať rozsiahlym pohorím Balkán a nížinami na sever i na juh od spomínaného pohoria.

Rozloha

110.994 kilometrov štvorcových.

Počet obyvateľov

8,8 mil. obyvateľov.

Zloženie obyvateľstva

Väčšinu obyvateľstva tvoria Bulhari, ale silnú menšinu predstavujú Turci. Veľkú časť obyvateľstva tvoria ateisti, menšiu časť pravoslávni veriaci a muslimovia.

Hlavné mesto

Hlavné mesto Bulharska je Sofia.

Mena

LEV - bulharský lev.

História

Aj keď sa história Bulharska spája prevažne s tureckým vplyvom, kultúrne korene siahajú až do čias Rímskej ríše. V tom čase sa dnešné územie Bulharska stalo rímskou provinciou. Samotný vznik Bulharska sa udáva v 7. storočí. Podľa dostupných prameňov bolo obyvateľstvo zmiešané. Časť bola slovanská a časť pochádzala z Ázie. V 11. storočí si Bulharsko podmanila Byzancia a od konca 14. storočia patrilo Bulharsko Turkom celých päť storočí. Možno aj preto sa Bulharsko v období stredoveku nestalo krajinou, kde by rástli hrady a zámky, tak ako tomu bolo v strednej Európe. Odpor voči tureckej nadvláde sa zavŕšil až začiatkom 20. storočia, kedy sa Bulharsko osamostatnilo. Dlho sa však z nezávislosti netešilo a ešte pred 1. svetovou vojnou sa spojilo s okolitými krajinami proti Turecku. Po nevhodnej politike stratilo časť svojho územia v spore so svojimi spojencami. Po 1. a neskôr aj po 2. svetovej vojne sa Bulharsko muselo opätovne vzdať časti svojho územia. Zaradenie Bulharska do východného bloku znamenalo pre krajinu zastavenie ekonomického vývoja a až revolučné obdobie na sklonku 20. storočia umožnilo nástup reforiem a zmeny orientácie. Dnes sa Bulharsko stará o svoje rekreačné strediská a v posledných rokoch si systematicky buduje odvetvie cestovný ruch.

Turistické informácie

Víza

Nie sú potrebné.

Očkovanie

Nie je potrebné.

Vzdialenosť

Letecky približne 2 a pol hodiny.

Bezpečnosť

Bulharsko patrí medzi krajiny, ktorých životná úroveň neumožňuje širokým vrstvám obyvateľstva vysoký štandard. Preto je vhodné zachovávať opatrnosť. Bezpečnosť sa postupne dostáva na vyššiu úroveň.

Zdravotníctvo

Zdravotníctvo nie je na dostatočne vysokej úrovni. Turistom doporučujeme uzatvoriť zdravotné poistenie a pre istotu si overiť, kde môže byť poskytnutá prvá pomoc, prípadne ďalšia zdravotnícka starostlivosť. V rekreačných oblastiach sa situácia v posledných rokoch zlepšila.

Turistická sezóna

Bulharsko má vytvorené dobré podmienky pre turistov na pobreží Čierneho mora, preto väčšina svoju dovolenku plánuje v letných mesiacoch. Pre turistov vyhľadávajúcich horskú turistiku, či horolezecké túry, je výhodné navštíviť Bulharsko počas jari a jesene. Historické pamiatky z rímskych čias sa dajú navštíviť od jari do jesene.

Obchody, banky, zmenárne

Obchodná sieť sa zlepšila predovšetkým v turistických centrách a vo väčších mestách. V menších mestách je zásobovanie stále na nižšej úrovni. Výmenu valút doporučujeme realizovať v bankách.

Hotely v Bulharsku sú rozdelené do 5-tich kategórií. Od * až po ***** hotely.

Jazyk

Úradným jazykom je bulharský jazyk. Dnes sa s mladými ľuďmi dá dorozumieť anglicky alebo nemecky.

Počasie

Pobrežie Bulharska má stredomorské podnebie. To znamená, že letá sú suché a zimy mierne. Zvyšok Bulharska má smerom na severozápad viac kontinentálne podnebie. To sa prejavuje studenými zimami a horúcimi letami.

Priemerné teploty vzduchu sa v Bulharsku pohybujú v januári okolo nula stupňov a v júli vystupujú na 21 až 24 stupňov Celzia.

Bulharské pláže

Pláže v Bulharsku sú široké niekoľko desiatok metrov a dlhé aj niekoľko kilometrov.  Pláže sú pieskové a prístup do mora býva postupný a mierny, ktorý je vhodný pre rodiny s deťmi alebo seniorov. Na vačších plážach je zvyčajne plavčík, ktorý dozerá na bezepečnosť. Hotelové pláže sú už v cene pobytu, alebo dovolenky a v prípade, že by ste chceli oddychovať pod slnečníkom na inej pláži, tak tu sú slnečníky už za poplatok. Priamo na pláži môžte využiť služby, ako nápoje, občerstvenie za dostupné ceny.

Osobnosti

 • Christo Botev, Ivan Vazov, Jordan Radičkov, Blaga Dimitrová, Georgi Markov - spisovatelia
 • Zachari Žandov, Ljudmil Stajkov - filmoví režiséri
 • Christina Morfovová, Todor Mazarov, Dimitar Christov - operní speváci
 • Georgi Baev, Dora Bonevová - maliari
 • Georgi Čapkanov, Valentin Starčev - sochári

Hotely

Jeden z najznámejších hotelov pre rodiny s deťmi: Hotel Kotva ***

Pamiatky, výlety a atrakcie v Bulharsku

 • Bulharsko nemá také množstvo pamätihodností ako okolité krajiny, ale napriek tomu sa tu zachovali pamiatky z rímskych čias. Zaujímavé pozostatky sa nachádzajú v meste Plovdiv.
 • Sofia
  • Národné divadlo z r. 1907
  • Národný palác kultúry
  • Katedrála Alexandra Nevského
  • Bojana - predmestie Sofie - kostol z 11. storočia s nádhernými sakrálnymi maľbami
 • Zlaté piesky pri Varne - tradičné prímorské stredisko. V stredisku je novovybudovaný aquapark Aquapolis, ktorý ponúka skutočne obrovské množstvo tobogánov, šmykľaviek, bazénov. Ide o park rozsiahleho typu, kde celodenná návšteva je najlepším riešením pre celú rodinu. Dá sa tu najesť, odpočinúť si a zabaviť sa na bláznivých atrakciách. Otvorený je od 10:00 do 18:00.
 • Šumen - Monumentálny skalný reliéf tzv. Maďarského jazdca Mešita z 18. storočia
 • Srebarna - pre milovníkov prírody je úžasnou atrakciou biosfériská rezervácia, ktorá leží okolo Srebarnského jazera v dunajskej delte. Žijú tu ojedinelé bahenné a vodné vtáky.
 • Burgas - mesto s najväčším morským prístavom v Bulharsku. Burgas patrí medzi mestá s bohatou históriou. Je staré vyše dvetisíc rokov.
 • Varna - krásne mesto s pamiatkami z Rímskej a Byzantskej ríše, delfinárium
 • Nesebar (Nessebar) - starobylé mesto so špecifickou architektúrou. Patrí k najstarším mestám v Európe. Mnohí návštevníci hovoria, že mesto je také zaujímavé, akoby bolo ono samo múzeom. Nessebar je zapísaný v zozname pamiatok UNESCO.
 • Madara - reliéf jazdca vytesaný na skalnej stene pochádza z 8. storočia.
 • Ropotamo - prírodná rezervácia. Náštevníci tu obdivujú rôzne druhy vtáctva a korytnačky.
 • Národný park Pirin - sa nachádza v juhovýchodnom Bulharsku. Patrí medzi mimoriadne zaujímavé národné parky s pestrou flórou a faunou. Žije tu množstvo divokých zvierat: vlci, medvede, jazveci, líšky. Prírodu krášlia jazierka a vodopády.
 • Najvyššia hora: Musala - 2.925 metrov nad morom
 • Bulharsko je krajinou ruží. Medzi zvláštne miesta, ktoré stoja za návštevu patrí Údolie ruží. V máji a začiatkom júna sa tu koná festival ruží. Zúčastnujú sa ho hlavne mestá Kazanluk a Karlovo. Ruže sa využívajú hlavne v kozmetickom priemysle.

Medzi najznámejšie dovolenkové strediská Bulharska patria:

Zlaté piesky - stredisko je známe svojimi krásnymi piesočnými plážami. Atrakciou pre deti i dospelých sú bazény s tobogánmi. Nachádza sa tu novovybudovaný aquapark Aquapolis. Zlaté piesky majú Modrú vlajku za čistotu morskej vody. V tomto stredisku je dostatok viachviezdičkových hotelov.

Slnečné pobrežie - krásne dlhé a široké pláže ponúkajú bohatý výber vodných športov. Slnečné pobrežie ponúka návštevníkom Action aquapark. Stredisko je situované v polkruhovom zálive neďaleko malebného mestečka Nesebaru.
Stredisko ponúka množstvo kvalitných hotelov. Medzi obľúbené patria: hotel Iberostar Tiara Beach, hotel Carolina Beach, hotel Paradise Beach, hotel Grenada, hotel Kotva, hotel Black Sea.

Primorsko - krásne pláže s bielym pieskom sú vhodné aj pre rodiny s deťmi.
Obľúbeným hotelom je hotel Opal.

Pomorie - krásna dlhá pláž má vďaka liečivému bahnu a železitému piesku veľký význam aj pre ľudí, ktorí chcú spojiť príjemnú dovolenku s liečením zdravotných ťažkostí.

Kiten - malé mestečko Kiten je veľmi obľúbeným letoviskom. Leží asi 45 km južne od Burgasu. Zvláštnu vôňu mu dodávajú borovicové lesy. Návštevníci tu môžu oddychovať na krásnych piesočných plážach so skalnými zákutiami. Vďaka skalám si tu na svoje prídu aj milovníci šnorchlovania.
Sympatické hotely sú: hotel Lotos, hotel Onyx.

Sozopol - ak máte chuť na historické pamiatky, rozhodne navštívte Sozopol, kde dodnes pretrvávajú tradičné drevené domčeky a pamiatky z doby helénskej. Sozopol sa pýši Modrou vlajkou za čistotu morskej vody a ponúka krásne piesočnaté pláže.

Albena - stredisko v blízkosti letiska pri Varne patrí medzi nové komplexne vybudované letoviská. Má sedem kilometrov dlhú piesočnatú pláž. Pýši sa modrou vlajkou za čistotu vody. Stredisko má dobré športové možnosti a bohatý nočný život. Mnoho troj a štvorhviezdičkových hotelov stojí rovno na pláži.

Nesebar - ak vás okrem mora láka aj architektúra a štýlová romantika večerov, tak Nesebar je tým pravým miestom pre vašu dovolenku. Úzke uličky mesta majú nezameniteľnú atmosféru.
V stredisku Nesebar sú známe ubytovacie vily: vila Ekaterina a vila Nirvana.