Bulharsko - LETECKY

Pozrite si aktuálne zájazdy: Bulharsko letecky

Letecká doprava

Do Bulharska je najlepšie cestovať letecky, či už pravidelnými alebo sezónnymi letmi. V Bulharsku sú tri medzinárodné letiská - Sofia, Burgas a Varna.

Let do Bulharska trvá z Bratislavy cca 1 hod. 30 minút.

Letisko Sofia - Sofia Airport
- leží 10 km východne od mesta, do ktorého Vás odvezú autobusové spojenia, ktoré majú 10 (počas dňa) a 20 min. intervaly (21.00 - 03.00 hod.). Je tu taktiež možnosť cestovať taxíkom, no taxikári niekedy nepoužívajú taxameter a je treba sa na cene dohodnúť ešte pred jazdou. Na letisku sa nachádza zmenáreň, pošta, duty-free-shop, detský kútik, reštaurácia, bar, požičovňa áut. Do Burgasu a Varny sa dá dostať prestupom v Sofii. Spoločnosť Balkan-Bulgarian Airlines letecky spája Sofiu s pobrežím a hlavnými mestami. Cesta zo Sofie do Varny a Bourgasu trvá asi hodinu. Letecká vnútroštátna doprava je pomerne lacná.

Letisko Varna
- Varna Airport
- je vybavené nonstop zmenárňou, duty-free shopmi i požičovňou automobilov. Občerstviť sa môžete v niektorom z barov alebo reštaurácií. Do mesta vzdialeného približne 10 km vás odvezú autobusy, ktoré majú pomerne krátke intervaly (20 min.) alebo môžete využiť taxi služby. Mentalita bulharských taxikárov je podobná ako u nás, na cene je preto lepšie sa dohodnúť pred nástupom do vozidla.

Letisko Burgas - Burgas Airport
- od mesta je vzdialené asi 13 kilometrov. Kvalita a rozsah služieb je obdobná ako na letisku vo Varne. Autobusy do centra odchádzajú každých 20 minút. Aj tu však môžete pre odvoz využiť taxi služby. Letisko je vybavené duty-free-shopom, zmenárňou, reštauráciou, požičovňou áut.

V dnešnej dobe je letecká doprava najviac využívaný spôsob, ako sa do Bulharska dopraviť. Väčšina zájazdov organizovaných cestovnými kanceláriami využíva práve letecké charterové lety z Bratislavy, Košíc, Popradu, ktoré lietajú do Burgasu a Varny. Celoročná letecká doprava do Bulharska je zabezpečená prostredníctvom pravidelných liniek z Prahy spoločnosťou ČSA, www.click4sky.cz a www.wizzair.com, www.click4sky.cz a www.air.bg a z Viedne spoločnosťami - Austrian Airlines, Bulgaria Air, Air Berlin, resp. Niki Luftfahrt, Alitalia, LOT Polish Airlaines, Lufthansa a to priamo do Sofie. Ďalšie dve medzinárodné bulharské letiská sú vo Varne a Burgase, kde sa dostanete buď priamym charterovým letom ponúkaným cestovnými kanceláriami alebo s prestupom v Sofii. Ceny závisia na leteckej spoločnosti a samozrejme od vzťahu medzi dátumom rezervácie a dátumom odletu. Počas letnej sezóny môžete samozrejme využiť priame sezónne lety napr. spoločnosťou WizzAir z Prahy do Burgasu a taktiež so spoločnosťou SmartTwings Travel Service resp. Aer Lingus P.L.C. a z Viedne s Austrian Airlines. Bulharská národná letecká spoločnosť sa volá Bulgarian Airlines (LZ). Ak teda chce človek letieť do Bulharska v letnej sezóne z nejakého letiska na Slovensku, musí si zakúpiť charterovú letenku resp. si zakúpi letenku s dovolenkou od nejakej cestovnej kancelárie. Výhodou charterových leteniek je samozrejme nižšia cena v porovnaní s cenami leteniek na pravidelných linkách.