Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

1

O destinácii

Zemepisná poloha
Oblasť Epirus leží na juhovýchode Balkanského poloostrova a je rozdelená medzi Grécko, ktorému patrí okolo 80% jeho teritória, a južné Albánsko. Grécky región Epirus leží na severozápade krajiny. Na východe susedí s Macedónskom a Thesáliou, na juhu so západnym Gréckom, na západe s Iónskym morom a Iónskymi ostrovmi a na severe s Albánskom.
Rozloha
 9.200 kilometrov štvorcových
Počet obyvateľov
cca 350.000 obyvateľov
Hlavné mesto
Ioannina
Mena
EUR (euro)

Epirus je charakteristický svojou drsnou a hornatou krajinou s vysokými vápencovými pohoriami, ktoré sú súčasťou Dinárských hôr. Od Macedónska a Thessalie je Epirus oddelený pohorím Pindus. Je to kraj zapadnutých, horských dediniek s unikátnou ľudovou architektúrou a je jedným z najchudobnejších regiónov celého Grécka. Grécka časť je rozdelená do štyroch regionálnych okresov Arta, Ioannina, Preveza a Thesprotia. Priemysel a poľnohospodárstvo sú sústredené v okolí hlavného mesta Ioannina, kde žije aj väčšina obyvateľov. Smaragdové pobrežie horského Epiru a úchvatné horské scenérie s národnými parkami a malebné dediny sú ideálne pre tých, ktorí chcú dovolenku stráviť aktívne - vysokohorskú turistikou, rybárčením, jazdou na kanoe, obdivovaním krás rieky Acherón či kúpaním v smaragdových vodách Iónskeho mora. O strednom Grécku sa hovorí, že ponúka z Grécka to najlepšie. Vo vnútrozemí nájdeme krásnu a rozmanitú krajinu s veľkolepými horami, hlboké tiesňavy, bujnú vegetáciu a nedotknutú prírodnú rezerváciu obklopenú tradičnými horskými dedinami a bohaté historické pamiatky z obdobia rímskej, byzantskej či osmanskej nadvlády. Smerom na západ sú to malebné zátoky, moderné plážové strediská s top službami, vrátane najkrajších pláží Európy s krištáľovo čistou vodou Iónskeho mora. Medzi najznámejšie a najvyhľadávanejšie letoviská tejto oblasti patrí mestečko Parga a mesto Preveza a horské oblasti okolo masívov Tzoumerka a Tymfi s národným parkom Vikos Aoos. To všetko robí z Epirus rozmanitú a atraktívnu turistickú destináciu a aj napriek tomu  je jednou z mála oblastí gréckej pevniny, ktorá ešte nebola zasiahnutá turistickým ruchom. Oblasti Epiru patria medzi najchudobnejšie regióny Európskej únie a možno aj to je jeden z dôvodov prečo neboli doteraz turistami ešte objavené. Čo sa týka klímy, tak všeobecne zimy svojim priebehom pripomínajú zimné mesiace v strednej Európe s tým rozdielom, že tu svieti často slniečko, ale sneh sa drží až do marca. Letá na Epiru sú veľmi príjemné (teploty sú o 3 až 5 stupňov nižšie než v ďalších gréckych regiónoch) a ideálnymi mesiacmi na návštevu sú september a október alebo jarné mesiace, kedy je celá oblasť v kvete.

História
V staroveku bola oblasť Epirus rozdelená podľa kmeňov na Cháioniu, Molossidu a Thesprotiu (mestá Efyra, Ambrakie), prevládalo tu hlavne pastierstvo, v nížinách poľnohospodárstvo. Pôvodne samostatné kráľovstvo bolo v 4. st. p.n.l. spojené s Macedónskom avšak v roku 168 p.n.l. bol Epirus  spolu s Macedónskom dobytý Rimanmi a stal sa súčasťou provincie Macedónsko (148 p.n.l.); od roku 27 p..n.l. súčasťou provincie Achaia, od roku 67 n.l. mal štatút samostatnej provincie; okolo roku 300 bol rozdelený na samostatné provincie Epirus Nova a Epirus Vetus. Od konca 4. st. súčasť Byzancie, v 6.-7. st. zasiahnutý slovanskou expanziou; 1204-1337 centrum samostatného feudálneho štátu, tzv epirského despotátu. V roku 1258 sa mestá severného Epiru dostali pod nadvládu Manfreda Sicílskeho a neskôr neapolských Anjouovcov a v roku 1348 sa Epirus stal súčasťou Srbska; v polovici 15. st. bol pod nadvládou Turkov. Na prelome 18. a 19. st. bol na časti územia Epirusu vytvorený štátny útvar pod vládou Aliho pašu Tepelenského (Janinského) a v roku 1881 bola pripojená juhovýchodnú časť Epirusu a v roku 1912 aj zvyšok jeho územia ku Grécku; v roku 1913 bola časť Epirusu postúpená Albánsku

Vzdialenosť od letiska

Možností ako sa dostať letecky na Epirus je niekoľko - let na ostrov Korfu a odtiaľ loďou do Igoumenitsa (cesta trvá asi hodinu), ďalším cieľom lietadiel je vojenské letisko Aktio neďaleko Prevezy. Lieta sa na južné letisko Kalamata alebo na severné letisko Patras. Počas letných mesiacov sem lietajú napr. z Viedne priame chartrové lety napr. Austrian Airlines a moderné letisko aj Ioannina, kde niekoľkokrát denne pristávajú lietadlá z Atén.

Vzdialenosť od Bratislavy

Autom do Atén 1.679 km a potom z Atén do Ioanniny cez sever Peloponézu 445 km (155 kilometrov je diaľnica). Doprava po súši sa v posledných rokoch zjednodušila vďaka stavbe unikátneho mosta Rio Antirio, ktorý spája Peloponéz so zvyškom západného Grécka.

alebo

Loďou do prístavu Igoumenitsa, ktorý sa rozprestiera na severozápade Grécka, priamo oproti ostrovu Korfu. Cesta z Benátok do Igoumenitsa trvá cca 20 hodín.
 

Dĺžka letu

cca 2 hod. 30 min.

Dĺžka trasy

cca do Atén 20-22 hod. a potom z Atén do Ioanniny 5 hod. resp. z Benátok cca 20 hod.

Pláž

Epirus ponúka na Iónskom pobreží 60 km dlhých pláží všetkého druhu (od piesočnatých po kamenisté), väčšina z nich začína pri mestečku Parga a pokračuje na juh k mestu Preveza. Letoviská boli vystavané, okrem Pargy, najmä v poslednom desaťročí - nachádzajú sa tu malé hotely, penzióny a asi desiatka kempov, ktoré uspokoja ako motoristov, tak turistov. Medzi najznámejšie pláže patria Parga, Lygia, Kastrosykia, Monolith a Mytikas.

More

Iónske more je o niečo chladnejšie ako Egejské more.

Šport

Epirus so svojou panenskou prírodou a s ťažko prístupnými horami je ozajstným rajom pre priaznivcov adrenalínových športov:
 

  • Lyžovanie - ideálne je mestečko Metsovo v nadmorskej výške 1200 m, ktoré sa nachádza 50 kilometrov východne od Ianniny
  • Horolozectvo - najmä pohorie Astrakas v oblasti Zagoria, výškové rozdiely tu okolo 400 m. Niektoré trasy sú väčšinou pokryté snehom.
  • Rafting - na rieke Vojdomatis, trasy sú rôznej náročnosti a teplota vody má iba okolo štyroch stupňov celzia

Výlety

Pamiatky, atrakcie, výlety
 

  • Veštiareň Dodoni - 22 km juhozápadne od hlavného mesta Iannina, druhá najvýznamnejšia veštiareň po Delfách, zasvätená bohu Diovi a miestnej bohyni Dione, kňazi tu veštili budúcnosť podľa nezvyklých zvykov
  • Arta - mesto pomarančov - na najjužnejšom cípe Epirusu, cca 70 km od hlavného mesta, vďaka blízkosti mora má miernejšie podnebie, ktoré je vhodné pre pestovanie pomarančov a citrónov, symbolom mesta je oblúkový kamenný most nad riekou Arachthos, pôvodne ho postavil kráľ Pyrrhos, ale jeho dnešná podoba pochádza zo 16. st.

  • Údolie Acheronu, ktorým preteká rieka rovnakého mena,  lláka návštevníkov hlavne divokou krásou prírody - storočné platany na jeho brehoch priťahujú milovníkov dejín a turistiky a a prídu si tu na svoje aj vyznávači adrenalínových športov

  • Historické mestečko Parga - nádherné, obklopené píniovými lesmi a olivovými hájmi v pozadí s mohutným pohorím Pindos, nad ktorým, na malom polostrove, sa je zrúcanina hradu, ktorý nechal postaviť ioaninský paša Ali. V centre mesta sú dve pláže menšia, kamienková pláž Krio Neri a veľká piesočnatá pláž Valtos z druhej strany hradu.

  • Meteory - návšteva "vzdušných skál", na ktorých vrchol jazdí aj prastará lanovka, oblasť plná prastarých kláštorov ponúka úchvatný pohľad na celú oblasti Epirusu

  • Ioannina - hlavné a najväčšie mesto kraja Epirus, leží pri jazere Pamovitida na ktorom je ostrov Nisi a je to jediný nepomenovaný grécky ostrov

Mapa