Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Nový Most Bratislava - 0 Galéria - 1 Radnica Bratislava - 2 Schöne Náci (Schöner Náci) - 3 Stará Radnica Bratislava - 4
Bratislava - sprievodca mestom
Slovensko - lyžovačka
Jaskyne na Slovensku
Slovensko - fotogaléria
Slovensko na mape
Last minute Slovensko
First minute Slovensko

Bratislava inak nazývaná aj Pressburg alebo Poszony leží v juhozápadnej časti Slovenska na brehoch rieky Dunaj. Má výhodnú polohu. Leží takmer na hraniciach, takže smerovanie do Čiech, Rakúska, či Maďarska je veľmi jednoduché.

Doprava

Do Bratislavy:
Dobré dopravné spojenie je vlakom, autobusom, autom alebo lietadlom. Vďaka Dunaju má výhodné dopravné možnosti aj loďou.
Letecky sa možno dostať do Bratislavy z mnohých európskych veľkomiest. Letisko M. R. Štefánika ponúka tuzemské i zahraničné letecké linky. Jeho skratka je BTS. K dispozícii je odletový terminál A, príletové terminály B a C. Na letisko je výborný prístup z diaľnice D1, funguje tu požičovňa áut. Z mesta sem premáva autobus č. 61, z Petržalky č. 96.

Mnoho turistov využíva aj letisko Schwechat, ktoré síce leží v Rakúsku, ale pre svoju malú vzdialenosť od Bratislavy je jeho spojenie so svetom veľkou výhodou.
Vlakom sa možno dostať do Bratislavy na niekoľko staníc. Medzi stanice hlavného mesta pribudla železničná stanica v Petržalke, ktorá slúži aj ako výborná stanica pre spojenie s Viedňou.
Ďaľšou možnosťou je príchod autobusom. Aj v Bratislave majú turisti možnosť využívať služby liniek Eurolines. Táto sieť je rozšírená po celej Európe a poskytuje výhodné dopravné spojenia. Autobusová stanica na Mlynských nivách má spojenie s ostatnými časťami Bratislavy pomocou mestských autobusov a trolejbusov.


Autom sa možno dostať do Bratislavy z rôznych smerov. Dnes je Bratislava pripojená na diaľničnú sieť vrátane diaľničného obchvatu.
Bratislava má v súčasnosti dobré spojenie cez Dunaj vďaka piatim mostom: Lanfranconi, Nový most, Starý most, Most Apollo a Prístavný most.


Loďou sa dá dostať do Bratislavy pohodlne z Viedne i Budapešti, prípadne z ďalších miest. Cestovné poriadky sú k dispozícii v osobnom prístave.

V Bratislave:
Dopravná špička v Bratislave sa prejavuje tak ako aj v iných veľkých mestách hustou premávkou. Typickým príkladom sú ranné špičky počas pracovného týždňa alebo piatkové poobedňajšie zápchy na výpadovkách. V Bratislave sú k dispozícii služby mestskej hromadnej dopravy v podobe autobusov, trolejbusov a električiek. Pre použitie ktoréhokoľvek druhu dopravného prostriedku MHD potrebuje cestujúci cestovný lístok, ktorý je potrebné zakúpiť pred nastúpením do vozidla v predajniach DPB, a.s. alebo v zmluvnej sieti dopravcu, či v automatoch. V Bratislave v súčasnosti platia 2 tarifné pásma. Cestovný lístok je možné zakúpiť aj zaslaním prázdnej SMS na skrátené číslo 1100.


Okrem mestskej dopravy môžu návštevníci mesta využiť taxi služby a celkom novú službu City Link. K dispozícii sú dve linky. Jedna spája Hlavnú stanicu a druhá autobusovú stanicu Mlynské nivy s Petržalkou.
Turisticky atraktívnou dopravou je vláčik Prešporáčik - Oldtimer.

Pamiatky a atrakcie Bratislavy

Čo by ste mali rozhodne vidieť:


Vianočné trhy na Hlavnom námestí sa konajú každoročne od konca novembra do Vianoc. V predajných stánkoch sa budú ponúkať mňamky a voňavé špeciality ako cigánska pečienka, pečené klobásy, pagáče, husacie a kapustné lokše, kapustnica, varený punč, víno i grog. Nájdete tu aj drobné pečivo, oplátky, medovníky, med. Tak ako sa stalo krásnym zvykom, na Vianočných trhoch sa budú ponúkať rôzne umelecké predmety z dreva, skla, kože, prútia, šúpolia či včelieho vosku.


Ozdobou Hlavného námestia bude vysvietený vianočný strom.


Nádhernú sviatočnú atmosféru si možno vychutnať aj na Staromestských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí v rovnakom čase.
        
    
Slovenské národné divadlo
Pôvodná budova SND z r. 1886 sa nachádza na Hviezdoslavovom námestí. Patrí medzi vyhľadávané pamiatky. Na hlavnej fasáde sú umiestnené sochy od sochára V. Tilgnera. Od toho istého umelca je aj prekrásna Ganymedova fontána, ktorá stojí pred Slovenským národným divadlom od roku 1888.
SND bolo otvorené 22. septembra 1886. Pri tejto príležitosti bola uvedená opera Bán Bank od Ferenca Erkela. Pôvodne tu boli predstavenia v jazykoch starej Bratislavy, teda v maďarčine a nemčine, až neskôr tu odzneli slovenské diela.


Od roku 2006 je sídlom SND Nová budova SND, ktorá sa nachádza v zóne Pribinova. Táto zóna je v blízkosti Dunaja a celku Eurovea. V najbližšom čase bude patriť medzi nové vyhľadávané centrum Bratislavy. Autormi architektonického návrhu novej budovy sú architekti Peter Bauer, Martin Kusý a Pavol Paňák.


Medzi ďalšie divadlá v Bratislave patria najmä:


Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava, Malá Scéna SND, Bratislavské bábkové divadlo, Bratislavské divadlo tanca, Divadlo Astorka Korzo '90, Divadlo Aréna, Divadlo Ludus, GUnaGU, Radošinské naivné divadlo, Štúdio L&S, a West.


Hrad Devín
Vyhľadávaná zrúcanina gotického hradu, ktorý bol zničený v r. 1809 napoleonskými vojskami. Pamiatka národnej obrody je sprístupnená od mája do októbra.


Bratislavský hrad         
Bratislavský hrad ležiaci nad Dunajom pripomína slávne časy, keď v Bratislave sídlili významní panovníci. Postavenie kráľovskej rezidencie získal už v 15. storočí. Svoju podobu stratil počas veľkého požiaru. Dnešná podoba je výsledkom rekonštrukcie a je prispôsobená novým potrebám. V priestoroch hradu sa konajú mnohé výstavy Slovenského národného múzea a zaujímavé podujatia ako napríklad vystúpenia skupín historického šermu a tradičných remesiel. Pri návšteve Bratislavského hradu môžete obdivovať Žigmundovu bránu (južný vchod) a Viedenskú bránu (severný vchod). Bratislavský hrad patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky Bratislavy.

Stará radnica
Stará radnica alebo bývalý richtársky dom zo 14. storočia, dnes Mestské múzeum sa nachádza na Hlavnom námestí.

Na Hlavnom námestí pribudla nová atrakcia - lavičky. Ide o lavičky venované ľuďom, ktorí uľahčovali život biednym, a to: František Bode s manželkou, Terézia Brunswicková, Laura Jarná, Jozef Jiringer so sestrou Annou Flengerovou, MUDr. Georg Kováts, Ferdinand de Martinengo, Andrej Samuel Royko, Katarína Schiffbecková, Ignaz Schreiber, Dr. Juraj Schulpe, Juraj Tóth a františek Török. Viac informácií na www.knb.sk


Pred radnicou stojí fontána z r. 1572. Nazýva sa Maximiliánova alebo Rolandova fontána. Dnes je Hlavné námestie súčasťou bratislavského korza.
Korzo, ktoré sa ťahá od Michalskej ulice po Hviezdoslavove námestie patrí medzi najživšie časti mesta. Hlavné námestie je obľúbeným miestom počas letnej sezóny a počas vianočných trhov a vytvára nenapodobiteľnú atmosféru.


Baštová ulica         
Baštová ulica je najužšia ulica Bratislavy. Podľa historických prameňov tu býval mestský kat.

Mariánsky stĺp
Mariánsky stĺp stojí na Františkánskom námestí.

Prezidentský palác
Prezidentský palác sídli v priestoroch Grasalkovičovho paláca z 18. storočia. Dnes slúži prezidentovi Slovenskej republiky.

Primaciálny palác
Primaciálne nám. 2, BratislavaPrimaciálny palác zdobí Bratislavu už od konca 18. storočia. Dnes sa v ňom nachádzajú výstavné priestory Mestského múzea. Medzi atraktívne exponáty patria svetoznáme gobelíny, ktoré objavil pod tapetami Augustín Helmár v r. 1903. Tapisérie zobrazujú antickú legendu o láske mladíka Leandra a kňažky Hero.

Rozhodne treba vidieť miestnosť Zrkadlová sieň, kde bol podpísaný v r. 1805 tzv. Bratislavský mier medzi Francúzskom a Rakúskom po bitke pri Slavkove. Priamciálny palác patrí medzi najnavšetvovanejšie pamiatky Bratislavy.


Grassalkovičov palác         
Tento nádherný rokokový palác bol postavený v r. 1760. Prvým majiteľom bol gróf Anton Grassalkovič. Dnes slúži ako sídlo prezidenta republiky.

Zichyho palác         
Zichyho palác bol postavený v r. 1775 pre grófa Františka Zichyho. Dnes sa tu konajú svadobné obrady.

Pálffyho palác         
Pálfyho palác je pre turistov okrem iného zaujímavý aj tým, že tu koncertoval vo svojich šiestich rokoch W. A. Mozart.

Michalská veža        
Krásna veža zo 14. storočia s nádherným výhľadom je jednou zo štyroch pôvodných mestských brán. Na vrchole veže vo výške 51 metrov sa nachádza socha svätého Michala. Vo vnútri Michalskej veže sa nachádza múzeum s expozíciou historických zbraní. Michalská veža patrí medzi pamiatky, ktoré upútajú hlavne zahraničných turistov.

Kostol sv. trojice
Kostol sv. trojice patrí medzi vzácne pamiatky mesta Bratislavy.

Kostol sv. Alžbety
Kostol sv. Alžbety sa nachádza na Bezručovej ulici. Známy je aj pod názvom Modrý kostolík. Postavený bol začiatkom 20. storočia.

Pamätník Chatama Soféra
Posledné miesto odpočinku bratislavského rabína patrí medzi miesta, ktoré navštevujú Židia z celého sveta. Pamätník Chatama Sofera patrí medzi pamiatky, ktoré treba vidieť. Nachádza sa na Nábreží arm. gen. L. Svobodu (pri tuneli). Návštevu pamiatky si možno dohodnúť vopred so Židovskou náboženskou obcou (najlepšie dva dni vopred).

Dóm sv. Martina
V korunovačnom kostole boli korunovaní mnohí panovníci. Ako prvý tu bol korunovaný kráľ Maximilián. Z najzaujímavejších je korunovácia Márie Terézie.

Mária Terézia sa narodila 13. mája 1717 vo Viedni. Zomrela 29. novembra 1780. Cisárovná, ale aj uhorská a česká kráľovná bola najstaršou dcérou cisára Karola VI.( 1685 - 1761) a Alžbety Kristíny Brunšvicko-Wolfenbuttelskej (1691 - 1750).

V interiéri Dómu sv. Martina sa nachádza vzácna Donnerova socha. Na novogotickej veži Dómu je uchovaný pozlátený model uhorskej kráľovskej koruny.

Pre návštevníkov mesta je určite veľkým lákadlom každoročná ceremónia, ktorá sa koná v septembri na počesť korunovácie Maximiliána II. Habsburského. Súčasťou sú korunovačné slávnosti, ktoré dopĺňa sprievod a množstvo atrakcií, stánkov s ručne vyrábanými predmetmi a občerstvením.

Synagóga    
Synagóga sa nachádza na Heydukovej ulici č. 11. Postavená bola v r. 1923. Synagóga je dielom architekta Artúra Schlesingera (známeho aj pod menom Szalatnai-Slatinský). Ide o poslednú zachovanú synagógu v Bratislave. Aj v súčasnosti sa využíva na náboženské účely.


Slavín
Slavín je pietnym miestom. Patrí medzi vojenské cintoríny. Odpočíva tu až 6845 sovietskych vojakov. Dnes je areál tohto pamätníka oslobodenia Bratislavy (4. apríl 1945) krásnym parkom.

Reduta - Budova Slovenskej filharmónie
Filharmónia pravidelne víta milovníkov hudby. Koncertná sieň Slovenskej filharmónie patrí medzi významné koncertné siene. Bola postavená v r. 1911 až 1915.

Bibiana             
Miesto pre vaše deti. Medzinárodný dom umenia pre deti na Panskej ulici ponúka už niekoľko rokov mimoriadne zaujímavé zážitky pre deti v podobe výstav, tvorivých dielní a iných pútavých programov.

Zoologická záhrada
ZOO sa nachádza v Mlynskej doline. Poskytuje možnosť vidieť exotické i domáce zvieratá na vlastné oči.

Botanická záhrada
Botanická záhrada UK sa nachádza na Botanickej ulici. Pre verejnosť je otvorená od 1. apríla do 31. októbra. Okrem vonkajších záhrad je tu i niekoľko skleníkov.

Dostihová dráha v Petržalke - Závodisko
Pre milovníkov dostihov je tu jedinečná možnosť sledovať súperenie koní a tipovať víťazov. Podujatia sú obľúbené a spravidla sa tu zúčastňuje niekoľko tisíc návštevníkov.


Lanovka
Sedačková lanovka vedie zo Železnej studničky na Kamzík. Táto lanovka je osobná visutá jednolanová dráha obežného systému s pevným uchytením dvojmiestnych sedačiek. Jej dĺžka je 976 metrov a prekonáva prevýšenie 184 metrov. Premáva denne od 10:00 do 16:00. Výnimku tvorí nepriaznivé počasie.

Sandberg
Neďaleko Devínskej Novej Vsi sa nachádza zaujímavá lokalita Sandberg. Toto pieskovisko má veľkú paleontologickú hodnotu. Pozri tip na výlet (trasa a fotografie).


Nový most
Medzi nesporne zaujímavé dominanty Bratislavy patrí Nový most. Ide o siedmy najväčší visutý most na svete. V pilieri sa vo výške 85 metrov nachádza vyhliadková reštaurácia. Dnes sa nazýva UFO, kedysi niesla názov Bystrica.


Most Apollo
Bratislava sa môže pýšiť aj unikátnym mostom Apollo, ktorý bol postavený na brehu a až následne sa otáčal na svoje miesto cez rieku Dunaj.


Sad Janka Kráľa
Sad Janka Kráľa, nachádza sa na petržalskej strane, je prvým verejným parkom v Európe. Dodnes patrí medzi obľúbené miesto návštevníkov i Bratislavčanov. Dá sa tu športovať, oddychovať, prechádzať sa, tráviť čas s deťmi. Zaujímavosťami parku sú kruhy so sochami zverokruhu, socha Janka Kráľa, či záhradný altánok, ktorý bol pôvodne vežou františkánskeho kostola. V tesnom susedstve je na jednej strane Dunaj a na druhej strane ihrisko so športovými atrakciami pre deti a mládež, ako aj nákupné centrum Aupark.

Park je dobre udrživaný. Sú tu vzácne dreviny a kríky, v lete tu kvitne množstvo vysádzaných letničiek. Medzi najkrajšie stromy patria platany, ginko a javory.

Múzeá a galérie Bratislavy

Slovenské národné múzeum
Slovenské národné múzeum má stále expozície vo svojej sídelnej budove na Vajanskom nábreží pri Dunaji. Pre návštevníkov sú tu nepochybne zaujímavé expozície Prírodovedného múzea: Klenoty zeme, Pravek života, Fauna Slovenska, Variácie sveta rastlín, Vývoj človeka a zdravotný stav našich predkov, Fauna morí či Huby okolo nás. Otvorené je denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00.

Slovenská národná galéria
Slovenská národná galéria vystavuje na rôznych miestach. Sídlo a hlavná časť galérie je na Rázusovom nábreží pri Dunaji. Pôvodne to boli Vodné kasárne. V roku 1990 pribudol SNG Esterházyho palác na námestí Ľudovíta Štúra. Galéria je otvorená každý deň okrem pondelka a okrem vybraných sviatkov: Veľký piatok, Štedrý deň, 1. sviatok vianočný a Nový rok.

Galéria mesta Bratislavy
Galéria mesta Bratislavy sídli v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí. Okrem stálej expozície Stredoeurópske barokové maliarstvo a sochárstvo ponúka mnoho zaujímavých výstav. Ďalším atraktívnym miestom Galérie mesta Bratislavy je Pálffyho palác.

Historické múzeum Bratislavský hrad
Historické múzeum sa zameriava na historické artefakty. Výstavy sú umiestnené v priestoroch Bratislavského hradu. Historické múzeum je súčasťou SNM.


Archeologické múzeum Bratislava
Archeologické múzeum je otvorené od utorka do nedele. Je jedinečným múzeuom o archeológii na Slovensku. Archeologické múzeum je súčasťou komplexu špecializovaných múzeí Slovenského národného múzea.


Múzeum Židovskej kultúry
Toto múzeum (súčasť SNM) je otvorené denne okrem soboty od 11 do 17 hod. Sprístupňuje zaujímavé exponáty a návštevníkom ponúka informácie o židovskej kultúre. Múzeum sídli na Židovskej ulici č. 17 v Bratislave.


Múzeum mimoeurópskych kultúr
Múzeum mimoeurópskych kultúr sídli na Židovskej ulici. Už vo svojom názve prezrádza svoje zameranie na vzdialenejšie kultúry sveta.


Múzeum mesta Bratislava
Expozície mestského múzea sú umiestnené v rôznych ustanovizniach. Medzi zaujímavé a nesporne atraktívne patria napríklad:
- Expozícia dejín mesta a feudálnej justície v Starej radnici (Múzeum dejín mesta)
- Expozícia zbraní a mestského opevnenia v Michalskej veži (Múzeum zbraní). Z veže je nádherný výhľad na staré mesto.
- Expozícia historických hodín v Dome U dobrého pastiera (Múzeum hodín)
- Hrad Devín - národná kultúrna pamiatka
- Lekáreň u Červeného raka (Múzeum farmácie)

Nákupy

Väčšina obchodov je otvorená od ôsmej alebo desiatej ráno až do siedmej hodiny večer. V meste sa dá dobre nakúpiť v špecializovaných predajniach alebo vo veľkých obchodných domoch, ktoré sa nachádzajú aj v okrajových častiach. Tie ponúkajú možnosť nákupu do neskorých večerných hodín a pohodlný nákup počas soboty i nedele. Najväčšie obchodné centrá sú: Eurovea, Avion Shopping Park, Aupark, Polus City Center, Danubia a Soravia. Obľúbené špecializované obchodné domy sú aj IKEA, Kika, Atrium, Baumax, Hornbach a mnohé ďalšie.

Medzi turistické atrakcie patria Vianočné trhy, ktoré sa každoročne konajú na Hlavnom námestí a majú neopakovateľnú atmosféru s vôňou perníkov a vareného vína.

Ubytovanie v Bratislave

Bratislava poskytuje možnosť ubytovania v centre i v okrajových štvrtiach.

Reštaurácie

Dnešná Bratislava ponúka dostatok možností na rýchle i tradičné občerstvenie. Po rokoch prázdneho mesta do Bratislavy zavítal pestrý život, čo sa odzrkadlilo na novootvorených kaviarničkách, reštauráciach, baroch, bistrách i pouličných stánkoch. Mnohé kaviarničky a reštaurácie majú sympatické posedenie priamo na uliciach, čím dotvárajú typickú atmosféru starého mesta. Znova funguje korzo, kde sa stretnete s priateľmi, známymi, či s rodinou. Okrem domácich podnikov tu možno nájsť reštaurácie s národnými kuchyňami (napr. čínska, maďarská, talianska a pod.).

Mena

euro - EUR

Čas

Rovnaký ako v okolitých krajinách.

Telefónne čísla

Núdzové volania sú na telefónnych číslach:

112 - núdzové volanie alebo polícia 158
16 155 - rýchla lekárska pomoc
150 - požiarnici

Zaujímavé informácie

Telefónna predvoľba do Bratislavy je 00421/2.

Počasie: Bratislava má mierne kontinentálne podnebie. Zimy bývajú studené a letá horúce.

Bratislavská informačná služba sídli na Klobučníckej ulici č. 2. Turistické informácie sú na tel. čísle: 02/5443 3715. Bližšie informácie môžete získať na stránke http://www.bkis.bratislava.sk/.

Pre turistov je k dispozícii Bratislava city card (Bratislavská mestská karta), ktorá umožní po jej zakúpení použiť zadarmo mestskú hromadnú dopravu a absolvovať hodinovú prehliadku mesta v slovenskom alebo anglickom jazyku. Ďalšou výhodou karty bude rozsiahla ponuka zliav. Karty budú jedno, dvoj a trojdňové.

V Bratislave pribúdajú novostavby ako huby po daždi a stávajú sa novodobými dominantami mesta. Za zmienku stoja nielen budovy rôznych inštitúcií, bizniscentrá, ale i obytné budovy, polyfunkčné komplexy a bytové novostaby.

Za nesporne zaujímavé možno považovať komplexy: Eurovea pri Novom SND, Rozadol v Ružovej doline, Koloseo v časti Nové Mesto, III veže na Bajkalskej, Vienna Gate na Kopčianskej ulici v Petržalke, Dominant na Námestí hraničiarov v Petržalke, Koprivnica v Dúbravke, Condominium Renaissance na Dlhých Dieloch či domy: Mondrian, Aston, Tatra Panonia a mnohé ďalšie.

Mapa

Video