UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
    Nájdite si svoju dovolenku
    Vybrať kriteriá

    Záruka najnižšej ceny
    Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

    Široká ponuka zájazdov
    Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

    Porovnajte si cestovné poistenie online

    Nezabudnite si uzatvoriť cestovné poistenie (poistenie pre cesty a pobyt, poistenie liečebných nákladov). Kým uzatvoríte poistenie, presvedčte sa, čo všetko poistná zmluva kryje. Predajca poistenia vám musí vysvetliť všetky základné podmienky poistnej zmluvy, predovšetkým obmedzenia, výluky a výšku vášho podielu na škode.

    Ak máte možnosť a čas, určite si vybavte pred cestou Európsky poukaz zdravotného poistenia (náhrada bývalého formulára E111). Tento poukaz platí 5 rokov, vzťahuje sa na všetky vekové skupiny, pokrýva aj nevyhnutnú a nie iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť, kryje finančné náklady v neobmedzenom rozsahu, kryje aj chronické ochorenia. Netreba zabudnúť, že spoluúčasť je rovnaká, akú platia poistenci danej krajiny, platí v zmluvných zdravotníckych zariadeniach a nevzťahuje sa na ošetrenie u súkromných lekárov. Zároveň je treba upozorniť, že nekryje transport domov a asistenčné služby. Preto je vhodné uzatvoriť aj komerčné poistenie.

    Poistenec musí o poukaz požiadať písomne. Tlačivo je dostupné v pobočkách zdravotných poisťovní alebo na ich web stránkach. Vybaviť si poukaz sa určite oplatí nielen na letnej dovolenke, ale aj na krátkej lyžovačke alebo dokonca jednodňovej služobnej ceste, pretože nehoda alebo úraz sa môže prihodiť kedykoľvek. Tento poukaz platí vo vybraných krajinách Európy, načo netreba zabúdať napríklad pri cestách k blízkym moriam, pretože logicky neplatí v Tunisku, Egypte a ďalších krajinách, ktoré obľubujú slovenskí turisti.

    Nemenej dôležité je poistenie insolventnosti. Aj keď stojí iba pár EUR, niektorí dovolenkári si ho neobjednajú. To sa však môže vypomstiť pri krachu, či úpadku CK (cestovnej kancelárie). Poistenie insolventnosti ocenia dovolenkári hlavne pri zabezpečení náhradného ubytovania a cesty domov, napríklad zabezpečením náhradnej leteckej dopravy.

    Ak sa chcete komerčne poistiť, pýtajte sa:

    • ak spôsobím škodu, budem musieť niečo hradiť?
    • sú v poistnej zmluve nejaké výluky alebo obmedzenia, ktoré by sa mohli vzťahovať na mňa alebo moju rodinu?
    • budem musieť poisťovni zaplatiť okrem poistného ešte nejaký poplatok, ak áno, prečo a v akej výške?
    • čo sa stane, ak niektorá z informácií, ktoré som poskytol poisťovni, bude nepresná?
    • na koho sa mám obrátiť, ak bude nejaký problém s poistením?
    • ako mám postupovať v prípade poistnej udalosti?

    Informácie, ktoré vám musia byť poskytnuté:

    Musíte byť informovaný, či náhrada (poistné plnenie) za stratený majetok bude zaplatená v nových alebo v časových cenách. Väčšina cestovných poistení obsahuje veľa výluk. Dve veľmi dôležité sú:

    • výluka za predchádzajúce zdravotné ťažkosti (choroby, ktoré poistený mal alebo o ktorých vedel pred uzatvorením poistenia),
    • výluka nebezpečných činností.

    Mali by ste vedieť, akú sumu zo škody budete musieť znášať sám (spoluúčasť) a akú najvyššiu náhradu si budete môcť uplatniť za jednotlivé položky. Väčšina poistných zmlúv má stanovený limit náhrady za niektoré položky, napr. maximálnu hodnotu za jeden kus klenotov a za klenoty ako celok. Mnohé poistné zmluvy majú vylúčené z plnenia odcudzenie vecí z neuzamknutého batožinového priestoru a pod.

    Na záver vám ponúkame rekapituláciu informácií vo forme otázok a odpovedí:

    Koľko stojí cestovné poistenie?

    Poistenie sa môže v jednotlivých poisťovniach odlišovať a preto aj jeho cena môže byť rôzna. Navyše si môžete uzatvoriť poistnú zmluvu na jednu cestu alebo sa poistiť na celý rok.

    Mám vysoký krvný tlak. Ovplyvní to moje krytie?

    Je nepravdepodobné, že vaša poistná zmluva bude kryť ochorenia, ktoré ste mali už pri uzatváraní poistenia. Ak trpíte na niektoré choroby, treba si pozorne preštudovať, čo poistná zmluva kryje.

    Chystám sa na dovolenku do USA a bol som upozornený, že lekárske ošetrenie je tam veľmi drahé. Ochráni ma moje poistenie?

    Väčšina poistení kryje náklady na lekársku starostlivosť asi vo výške 30.000 až 50.000 USD.

    Chystám sa na dobrodružnú dovolenku. Bude sa krytie vzťahovať na všetky aktivity?

    Nebudú kryté nebezpečné športy a zábavy ako napríklad potápanie. Na takéto činnosti si treba uzavrieť špeciálne krytie.

    Dostanem náhradu za fotoaparát, ak ho stratím?

    Pri väčšine poistných zmlúv sa plnenie vypláca na základe hodnoty vecí v čase ich straty, nie na základe novej ceny. Poisťovňa poskytne náhradu len do určitej výšky za každú vec. Ak si beriete drahé veci, mali by ste si overiť, či je krytie dostatočné.

    Keď idem plávať, zvyčajne si nechávam cenné veci na pláži. Dostanem náhradu, ak mi ich ukradnú?

    Musíte preukázať primeranú starostlivosť o ochranu vášho majetku (takú, akú by ste urobili v prípade, že by ste neboli poistený). Nechať cenné veci nezabezpečené je výzva pre zlodejov a preto, ak vám ich odcudzia, nedostanete náhradu.

    Pripravené podľa materiálov Slovenskej asociácie poisťovní.

    Prevencia

    Poistenie nemusí znamenať len zmluvnú ochranu majetku alebo zdravia. V širšom kontexte môže ísť o prevenciu a očkovania. V každom prípade je vhodné zvážiť vhodnosť vycestovania do vami zvolenej krajiny v danom čase a tiež informovať sa na hygienické obmedzenia konkrétnej destinácie.

    Napríklad mnohé africké krajiny predstavujú veľké riziko prenosných chorôb od žltačky až po AIDS. Ale nakaziť sa nebezpečnou chorobou možno kdekoľvek. Preto je dôležité získať pred cestou akékoľvek dobré rady, ktoré vám umožnia šťastný návrat domov.

    Medzi základné rady patrí zvýšená osobná hygiena, dôkladné umývanie rúk, obozretné používanie sociálnych zariadení, nenadväzovanie intímnych vťahov s cudzími ľuďmi, konzumácia ošetrených a umytých potravín a tekutín v uzavretých fľašiach. Aj obyčajný ľad do nápojov môže byť infikovaný.

    V súčasnosti je na svete mnoho nebezpečných ochorení a zvýšeným cestovaním sa ich prenos môže výrazne zjednodušiť. Preto ak máte podozrenie, že sa cítite zle alebo máte netypické prejavy a ťažkosti, obráťte sa na cudzokrajné oddelenie alebo priamo na vášho ošetrujúceho lekára.

    Ako príklad možno uviesť tropickú horúčku. V poslednom čase sa vyskytla na ostrove Réunion, ktorý je často označovaný ako raj na zemi. Nakazilo sa tu vyše 130 tisíc ľudí. Priebeh ochorenia je veľmi nepríjemný a bolestivý.

    Ďalším príkladom je vtáčia chrípka. Aj keď zatiaľ ide o veterinárny problém, nedá sa celkom vylúčiť prenos vírusu na človeka. Preto sa nedoporučuje konzumácia veterinárne nekontrolovaných vtákov a kontakt akýchkoľvek uhynutých vtákov či inej zveri. Opatrnosť je na mieste nielen v Ázii, kde sa vtáčej chrípke dobre darí, ale aj v iných častiach sveta. No a bohužiaľ teraz už aj na Slovensku, kde bol tiež potvrdený výskyt vírusu H5N1.

    Očkovanie

    A na záver dobrá rada nad zlato. Pred cestou si overte, či krajina, kam sa chystáte vyžaduje očkovania alebo inú prevenciu.

    Na mnohé očkovania je potrebný dlhší časový odstup pred vycestovaním. Nenechávajte preto očkovanie na poslednú chvíľu. Veď dostať choroby ako cholera, žltá zimnica, záškrt, týfus, či iné nepríjemné subtropické a tropické vírusy zrejme nikto netúži.

    Všetky potrebné zdravotnícke informácie získate tu: www.medicus.sk

    Pre prípad vycestovania do exotických destinácií existuje cestovná mapa výskytu nežiadúcich ochorení. Napríklad brušný týfus sa hojne vyskytuje v Afrike, Indii a okolitých krajinách, západe Južnej Ameriky, v Indonézii. Vírusová hepatitída A sa dá získať aj menej exotických krajinách. Napríklad východne od slovenskej hranice sa s ňou možno stretnúť prakticky všade, od pobaltských republík, cez Ukrajinu, Rumunsko, Bulharsko, Turecko až po prakticky všetky ázijské krajiny. No vysoký výskyt je aj v USA a ďalších krajinách. Preto toto riziko nepodceňujte.