UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
    Nájdite si svoju dovolenku
    Vybrať kriteriá

    Záruka najnižšej ceny
    Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

    Široká ponuka zájazdov
    Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

    ´

     

    Online rezervácia leteniek

    [Folder]
    Kalendár
     
    [Folder] Kalendár
     
    Dospelý
    (25-59 r.)
    Mládežník
    (12-24 r.)
    Dieťa
    (2-11 r.)
    Senior
    (60+ r.)
    Kojenec
    (0-1r.)
     
     
     
    [Folder]
     
     
     

    Radi spoznávate nové krajiny v iných podnebných oblastiach, s inou kultúrou, s inými ľuďmi? Zaujíma Vás história európskych miest alebo radšej dávate prednosť nádherným slnečným plážam alebo túžite spoznať exotiku? Radi lietate lietadlom? Už vás nebaví jazdiť na dovolenku nepohodlnými autobusmi a autami niekoľko dlhých hodín, keď môžete sadnúť do lietadla a byť za pár hodín na mieste? A viete čo je najväčšou výhodou leteckej dopravy? V prvom rade si treba uvedomiť, že letenky sú takmer vždy lacnejšie ako doprava vlakom, autobusom či autom. Pár výnimiek by sa samozrejme našlo, ale to len ak sa jedná o cestovanie na kratšie vzdialenosti. V druhom rade predsa to, že idete priamočiaro – už žiadne tunely, nadjazdy, podjazdy, žiadne obchádzanie kopcov, žiadne čakanie na autobusy, vlaky alebo tankovanie na benzínke. Cestujete totiž v úplnom pohodlí a nemusíte sa o nič starať. A vďaka lacným letenkám je dnes už možné cestovať s minimálnymi výdavkami po Európe, do USA, vlastne do celého sveta.

    U nás na Slovensku máme štyri väčšie letiská. Najznámejšie je letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Letisko M. R. Štefánika je najväčším a hlavným letiskom v Slovenskej republike, cez ktoré ročne prejdú približne 2 milióny cestujúcich. Denne tu odlieta a prilieta mnoho lietadiel najčastejšie do Írska, Anglicka, Belgicka, Holandska, Francúzska, Nórska a ďalších krajín (letecké spoločnosti ČSA, LOT Polish Airlines, Sun D´Or International a nízkonákladové letecké spoločnosti Ryanair a Danube Wings). Letisko v Bratislave je vstupnou bránou do nášho hlavného mesta. Má dobrú geografickú polohu.
    Ďalej sú na Slovensku známe: letisko v Košiciach, Poprade, ale i v Žiline. Letisko v Košiciach patrí medzi druhé najväčšie medzinárodné letisko na Slovensku. Košické letisko má iba jeden terminál. Kapacita letiska je 700 000 osôb ročne. Z košického letiska sa dostanete pravidelnými letmi do Prahy, Viedne a Bratislavy a v lete sú to samozrejme charterové lety do letných dovolenkových destinácií. Ale celkovo je ponuka destinácií z tohto letiska veľmi obmedzená! Letieť môžete aj z Popradu. Vďaka svojej geografickej polohe má letisko Poprad-Tatry mimoriadne dobré poveternostné podmienky, často leží nad hranicou hmly a využívajú ho ako náhradné letisko lietadlá pôvodne smerujúce do Košíc, Sliača, Žiliny, či dokonca Bratislavy. Letisko z Popradu vám umožňuje lety do Poľska a Českej republiky.,


    V oblasti leteckej dopravy evidujeme niekoľko typov letov:

    - pravidelné klasické aerolinky
    - nízkonákladová tzv. „low cost“ letecká doprava
    - charterová doprava

    Nákup letenky

    Letenky lacno tiež kúpite niekoľkými spôsobmi:

    1. Prvou možnosťou je kúpiť si letenku v dostatočnom predstihu. To je možné v prípade, že viete kedy pôjdete na dovolenku alebo kedy poletíte.

    2. Druhou možnosťou je kupovať letenky na poslednú chvíľu (last minute). Ide o letenky, ktoré si zakúpite len pár dní pred odletom. Tieto letenky sú často vyhľadávané ľuďmi, ktorí môžu byť dostatočne flexibilní. Väčšinou sa jedná o akcie, ktoré letecká spoločnosť vyhlási napríklad v pondelok a v nedeľu letíte. Nevýhodou nákupe leteniek last minute je riziko, že nemusíte zohnať počet leteniek, ktorý potrebujete.

    3.Treťou možnosťou je kúpiť si spiatočnú letenku. Keď si kúpite spiatočnú letenku, získate ju za zvýhodnenú cenu ako keby ste kúpili letenky zvlášť.

    Letenky - pravidelné klasické aerolinky

    V súčasnej dobe sú letenky naozaj cenovo výhodné, pre každého! A to hovoríme o bežných cenách leteniek! Ak si chcete rezervovať letenku v najlacnejšej triede, teda v ekonomickej, tak vedzte, že cena je veľmi prijateľná. Veľa predajcov leteniek hlavne počas leta, láka ľudí na obrovské zľavy na letenky. V podstate, zľavy môžu byť poskytnuté aj v takom prípade, ak s vami cestuje vaše dieťa. Tak, napr. dvojročné dieťa má zľavu až 90 % z plného tarifu. Existujú aj zľavy pre deti od dvoch až do dvanásť rokov. Tiež sú výhodné aj mládežnícke zľavy, ale iba do 25 rokov. Tu je výška zliav variabilná a pohybuje sa od 25 do 60%. Vždy to závisí od destinácie, do ktorej letíte a od počtu predaných leteniek. Dnes je na trhu veľa leteckých spoločností, ktoré prepravujú cestujúcich po celom svete. Každá letecká spoločnosť sa snaží prilákať čo najviac zákazníkov, upútať ich svojimi ponukami, zľavami, výhodami, a tiež vernostným programom načítania míľ po každom absolvovanom lete pre jednotlivcov, firmy ale i deti. Ak lietate viackrát do roka alebo pravidelne, je dobré informovať sa v leteckej spoločnosti ohľadom načítania míľ za vaše lety, ako aj o výhodách do budúcna. Letecké spoločnosti sú pospájané do troch aliancií a zapísanie míľ si môžete uplatniť nielen na leteckú spoločnosť, ktorá vám kartu vydala, ale i na jej partnerské letecké spoločnosti, ktoré sú s ňou v aliancii. Vernostné programy sú individuálne a každý prepravca môže mať iné podmienky a výhody, samozrejme čím viacej budete mať nazbieraných míľ, tým väčšie zľavy a výhody si môžete uplatniť. Pri zapísaní míľ je potrebné udávať číslo karty pri rezervácii letenky alebo počas odbavenia pred odletom.

    Nízkonákladové letenky

    V každom prípade sa oplatí lietať s nízkonákladovými leteckými spoločnosťami alebo ekonomickou triedou. Zaplatíte tým miernou stratou pohodlia, pretože ekonomické triedy znižujú náklady tým, že je v lietadle viac miest. Za cenu lacnej letenky tiež nečakajte nejaký luxus. Pitie a jedlo v cene nie je pravidlom. Za všetko navyše sa v ekonomickej triede platí.

    Väčšina ľudí hľadá najlacnejšiu variantu leteniek a tými sú pravé nízkonákladové letenky - najlacnejšie letenky po Európe. Ak teda chcete letieť na krátku vzdialenosť, najlepšie bude využiť ponuky nízkonákladových leteckých spoločností. Ich výhodou je najmä cena letenky, ktorá je výrazne nižšia ako pri lete klasickými aerolinkami. Letenky môžu stáť od niekoľkých sto korún (pri špeciálnych akciách dokonca získate letenku skoro zadarmo a zaplatíte len letiskové taxy). Ako už to tak býva so všetkým, aj na predaj leteniek sa robia špeciálne marketingové akcie. Môžete tak získať letenku s výraznou zľavou, preto sa oplatí akcie sledovať. Typickým časom pre zľavovú akciu sú Vianoce, Veľká noc či sviatok svätého Valentína.

    Nízkonákladové letecké spoločnosti ponúkajú letenky do mnohých zaujímavých destinácií za veľmi výhodné ceny. Letenky je vo väčšine prípadov možné rezervovať iba na webových stránkach dopravcov a zaplatiť cez Internet. Pri objednávke cez internet alebo po telefóne nedostanete žiadnu letenku. Bude vám pridelený kód, ktorý predložíte spoločne s pasom pri odbavení.

    U nízkonákladových spoločností cestujúci nedostáva počas letu zdarma občerstvenie, môžete si však zakúpiť rôzne nápoje, bagety, sladkosti. Nízkonákladové spoločnosti poskytujú v základnej cene letenky iba služby priamo spojené s prepravou. Za všetko ostatné ako napríklad zmena letu, doprovod dieťaťa si budete musieť priplatiť.

    Najvýznamnejšími nízkonákladovými prepravcami sú írsky Ryanair, ktorý pôsobí aj na Slovensku a britský EasyJet. Spoločnosť Ryanair bola založená v roku 1985. Dnes si cca 95% jej klientov kupuje letenky prostredníctvom internetovej stránky. V roku 2007 prišli so špeciálnou ponukou – letenky takmer zadarmo. Druhou najväčšou spoločnosťou v Európe je EasyJet, ktorá vznikla v roku 1995. Špecifikom spoločnosti je, že neurčuje sedadlá, t.j. cestujúci nastupujú v poradí, v akom prišli a môžu si sami zvoliť miesto na sedenie. Európske letecké spoločnosti disponujú mladým a kvalitným letovým parkom. Ich úspory v každom prípade nejdú na úkor bezpečnosti. Tieto spoločnosti ponúkajú lacné letenky aj na našom trhu.

    Najzákladnejšie charakteristiky spoločností, ktoré ponúkajú lacné letenky:

    - v rámci jednej letenky nie je možné kombinovať viaceré krajiny t.j. pokiaľ človek cestuje s prestupom, tak je len na ňom, ako si všetko zorganizuje. Treba si kúpiť každú letenku zvlášť a v mieste medzipristátia si vyzdvihnúť svoju batožinu a nechať ju znova odbaviť. Na prestup si musíte zvoliť dostatočne dlhý čas, pretože nízkonákladové spoločnosti nenesú žiadnu zodpovednosť za to, že kvôli oneskorenému príletu ich lietadlom nestihnete nasledujúci spoj.
    - najprv sa predávajú najlacnejšie miesta
    - lety sa realizujú na najlacnejšie letiská, ktoré sú zväčša vzdialené od centra mesta
    nie je možné vrátiť cenu letenky
    - nemajú drahé zahraničné zastúpenia - pri styku so zákazníkom sa využíva najmä internet a telefón

    Ďalšie vybrané nízkonákladové spoločnosti v Európe:

    Aer Arann (Írsko), Aer Lingus (Írsko), Belle Air (Albánsko), Blu-express (Taliansko), Centralwings (Poľsko), Click4sky (Česká republika), Finncomm Airlines (Fínsko), Jet2.com (Veľká Británia), Lauda Air (Rakúsko), Martinair (Holandsko), Volare Airlines (Taliansko), Vueling (Španielsko), ...

    Lacné letenky od nízkonákladových spoločností a zoznam leteckých spoločností lietajúcich zo Slovenska, Čiech a Rakúska:

    RyanAir
    Click4Sky
    Jet2.com
    Smart Wings
    AirBerlin

    Charterové letenky

    Charterové lety sa stávajú stále viac obľúbenými a jedná sa o nepravidelné lety do najmä dovolenkových destinácii. Sú to teda nepravidelné lety mimo letový poriadok, zabezpečované obvykle pre cestovné kancelárie. Ich výhodou je nízka cena. Môžu ale meniť čas odletu i príletu a to niekedy aj výrazne, pretože pravidelné linky majú vždy prednosť.
    Na Slovensku každým rokom stúpa počet prepravených ľudí cez charterových dopravcov. Ide hlavne o lety spojené z ponukou cestovných kancelárii kedy sú letenky priamo zabezpečené spolu s ubytovaním v danej lokalite. Výhoda spočíva hlavne v tom, že je zabezpečený kompletný servis, od leteniek, cez dopravy z letiska do hotela a väčšinou aj program počas dovolenky. Preto je zložitejšie zakúpiť lacné charterové letenky samostatne, nakoľko tieto lety ako je spomínane aj vyššie, sú prenajímané priamo cestovnými kanceláriami. No napriek tomu je možné zakúpiť letenky na charterové lety, a to hlavne u prepravcu Danube Wings, ktorý každé leto lieta do Chorvátska. Na predaj sú letenky do Splitu, letenky do Zadaru a letenky do Rijeky. Lietať sa bude každú sobotu počas letných mesiacov.

    Predaj leteniek

    Ak neplánujete využiť služby cestovných kancelárií, ale chcete cestovať tzv. na vlastnú päsť, tak si isto budete chcieť kúpiť letenky a objednať ubytovanie a tak si “ušiť“ dovolenku podľa vlastných predstáv.

    Letecké spoločnosti predávali v minulosti letenky v kanceláriách, hlavne vo veľkých mestách, a to znamenalo, že ak ste neboli napr. z Bratislavy, tak bolo treba nasadnúť do vlaku, autobusu alebo do auta a ísť si tam kúpiť letenku. Až s nástupom internetu sa situácia zmenila. Ako prvé začali elektronické letenky predávať nízkonákladové spoločnosti. Žiadne papierové letenky, žiadne cenné listy, ale etix (elektronická letenka) rovno do mailu. Jednoduché a rýchle, z pohodlia domova. Dnes už možno konštatovať, že všetky významné letecké spoločnosti predávajú letenky cez internet.

    Nevýhodou predaja leteniek cez letecké spoločnosti je, že rezervačný systém ponúka letový poriadok iba danej spoločnosti, prípadne aliancie, ktorej členom je, čoho dôsledkom je vyššia cena letenky, možnosť platby iba platobnou kartou, okamžité zakúpenie letenky (žiadna rezervácia, musí byť vykonaná okamžitá platba). K nevýhodám patrí i to, že veľké množstvo leteckých prepravcov nemá zastúpenie v SR a ani mutáciu stránky v slovenskom jazyku.

    Letecké agentúry a Medzinárodná asociácia leteckých prepravcov /IATA) - v minulosti ich bolo veľmi málo a kancelárie mali vo väčších mestách. Veľkou výhodou bola ich nezávislosť na konkrétnom leteckom prepravcovi t.z. vedeli Vám skombinovať i viacero prepravcov na jednom lete, dôsledkom čoho bola nižšia cena letenky.

    Nevýhodou bolo cestovanie za kúpou letenky, ale i fakt, že ste nemuseli letenku dostať okamžite, ale až o niekoľko týždňov.

    Až po nástupe internetu sa zmenila situácia a ako leteckí prepravcovia, tak i agentúry vám ponúkajú letenku z pohodlia vášho domova.

    Kúpiť si letenku cez internet je pre niekoho jednoduché, niekomu to však môže robiť problémy. V prvom rade si musíme ujasniť, kam chceme letieť a hlavne kedy. Vybrať si môžeme z niekoľkých ponúkaných možností letísk.
    Pri výbere letu si treba správne „odkliknúť“ termín, ktorý nám vyhovuje. Veľmi dôležité je správne vypísanie mena hneď na začiatku. V prípade, že sa pomýlime, môže nás zmena mena stáť oveľa viac, ako kúpa novej letenky.
    Ak chceme nastupovať do lietadla medzi prvými, treba si „odkliknúť“ prednostný nástup do lietadla, za ktorý sa pripláca.
    Pri mene si „odklikneme“, či chceme batožinu alebo nie. Príručná batožina do 10 kg je zdarma, za batožinu do podpalubia, 15 kg či 20 kg sa pripláca. V prípade, že sa pre ňu nerozhodneme hneď, ale až neskôr, nie je problém si ju doobjednať. Možno tak urobiť buď v cestovnej agentúre, v ktorej sme si letenku zakúpili, alebo priamo na letisku, kde je to však drahšie.
    Následne vypíšeme naše kontaktné údaje ako telefónne číslo, emailovú adresu a poštovú adresu. V ďalšom kroku si môžeme vybrať z niekoľkých typov poistenia, alebo žiadne poistenie a odsúhlasiť podmienky, ktoré z neho vyplývajú. Nakoniec si treba dôkladne skontrolovať celý let s dátumami a časmi, aj to či sme sa nepomýlili pri mene. Potom už len zvolíme spôsob úhrady. Môže to byť internetbankingom na jeden zo štyroch účtov, úhradou prostredníctvom embosovanej kreditnej karty, alebo vkladom dodatočne v hotovosti, kde sa cena zvyšuje a navyše pokiaľ letenka nie je zakúpená, nie je ani zarezervovaná a jej cena sa môže neustále meniť. V takomto prípade si totiž urobíme len tzv. podklady na letenku a pokiaľ nejdeme tieto podklady uhradiť cca do 2 hodín, treba si vždy pred úhradou zavolať do cestovnej agentúry, cez ktorú letenku kupujeme, či sa cena nezmenila a až potom uhradiť.

    Čo dodať na záver? Letecké agentúry sú nezávislé na leteckých spoločnostiach, a preto vám nebudú vnucovať iba jednu leteckú spoločnosť, ale kombináciu i viacerých spoločností, pokiaľ vám tým zabezpečia nižšiu cenu a v konečnom dôsledku bude spokojný aj klient a nielen prepravca.

    Batožina

    Letecké spoločnosti rozlišujú dva druhy cestovnej batožiny podľa toho, či sú prepravované v nákladovom batožinovom priestore lietadla – zapísaná batožina (checked baggage), alebo s Vami, v priestore pre cestujúcich – príručná batožina (carry-on baggage).

    1. Príručná batožina musí spĺňať podmienku maximálnych rozmerov, stanovovanú dopravcom, aby ju bolo možné umiestniť v lietadle do schránky nad sedadlom alebo pod sedadlo. Je zadarmo vo všetkých leteckých spoločnostiach. Letecké spoločnosti majú akurát rôzne kritéria (rozmery a hmotnosť), ktoré musí príručná batožina spĺňať. Väčšinou je povolený len jeden kus takejto batožiny a uplatňujú sa rozmerové a hmotnostné obmedzenia. Povolené rozmery príručnej batožiny sa u leteckých spoločností líšia, najčastejšie sa stretávate s rozmermi 55cm x 40cm x 20cm. Najmä nízkonákladové letecké spoločnosti prísne kontrolujú aj hmotnosť batožiny , ktorá nesmie byť často viac, ako 10 kg (u niektorých aeroliniek aj menej). Konkrétne pravidlá hľadajte na webe vašej leteckej spoločnosti alebo najlepšie na profiloch jednotlivých aeroliniek.


    2. Zapísanú batožinu cestujúci nemá počas letu pri sebe, ale je prepravovaná oddelene v batožinovom priestore lietadla. Túto batožinu cestujúci odovzdá pri obchodnom odbavení na check in pulte. Veľkosť a váha zapísanej batožiny v nákladovom batožinovom priestore, ktoré dopravca prijíma bezplatne k preprave je daná letenkou a destináciou, do ktorej máte zakúpenú letenku.

    Všeobecne majú cestujúci, vrátane detí, za ktoré bolo zaplatené aspoň 50% cestovného, nárok na bezplatnú prepravu všetkej batožiny o celkovej hmotnosti maximálne:
    a) 30 kg - v business triede
    b) 20 kg - v ekonomickej triede

    Nízkonákladová spoločnosť Ryanair si napr. účtuje vyššie ceny za batožinu, ktorá sa nedá vziať ako príručná. Cenníky poplatkov kopírujú väčšinou ostatné nízkonákladové letecké spoločnosti, preto sa aj inde dá očakávať zdraženie. Ryanair zároveň umožní klientom cestovať aj s dvoma kusmi batožiny, namiesto povoleného jedného kusa. Za druhý kufor však zaplatíte najmenej 35 Eur. Poplatky za batožinu sa tak môžu vyšplhať na vyššiu cenu, než akú má samotná letenka.

    Jednotlivé aerolinky majú svoje predpísané limity (hmotnosť, rozmery) a samozrejmosťou je ich dodržanie. V príručnej batožine musia byť všetky tekutiny (vo fľaštičkách do 100 ml) zabalené vo vrecku s maximálnym objemom 1 liter. Pracovníci do takýchto batožín musia nahliadnuť, preto by mali byť jednoducho otvárateľné. Určite z príručnej batožiny vyberte zariadenia ako notebooky, kamery a mobilné telefóny, ktoré sa kontrolujú samostatne a mali by byť vypnuté. Preveruje sa väčšinou aj obsah vrecka s tekutinami a na lieky je potrebné mať stručné potvrdenie od lekára (ideálne v angličtine). V príručnej batožine nesmú byť žiadne ostré predmety. Pred cestou si nezabudnite zistiť aj to, či sa nechystáte prepravovať v odbavenej batožine vec, ktorá je na zozname zakázaných vecí zo strany prepravcu. Rôzne obmedzenia sa týkajú aj potravín a hlavne alkoholických nápojov a tabakových výrobkov (navštívte stránky Ministerstva zahraničia daného štátu). Ak cestujete so zvieraťom, vyberte ho z prepravného boxu a ten pošlite na kontrolu. Nadrozmernú batožinu je vhodné nahlásiť dopredu.

    Zoznam zakázaných predmetov, ktoré cestujúci nesmú mať pri sebe alebo v príručnej batožine:

    Strelné zbrane:
    Každá zbraň, ktorou je možné odpáliť výstrel pomocou výbušnej sily. Napríklad všetky typy strelných zbraní, repliky a imitácie strelných zbraní, hračkárske zbrane všetkých druhov, luky, praky, zbrane vystreľujúce ostré predmety, zapaľovače javiace sa ako zbraň.

    Zahrotené / brúsne zbrane a ostré predmety:
    Ostré alebo brúsené predmety schopné spôsobiť zranenie. Napríklad uzamykateľný alebo vyskakovací nôž bez ohľadu na dĺžku čepele noža, nože, vrátane ceremoniálnych (obradných, zberateľských, slávnostných), voľné žiletky a britvy (okrem jednorazových holiacich strojčekov so žiletkou v uzavretom puzdre), nožnice, remeselné nástroje potencionálne použiteľné ako ostré alebo brúsené zbrane, napr. vrtáky všetkých druhov, skrutkovače, páčidlá, kladivá, kliešte, kľúče na skrutky (skrutkové kľúče, spájkovacie lampy).

    Tupé predmety:
    Všetky tupé predmety schopné spôsobiť zranenie. Napríklad bejzbalové a softbalové pálky, golfové palice, hokejky, biliardové, gulečníkové tága, rybárske prúty.

    Výbušné a horľavé látky:
    Všetky výbušné alebo vysoko horľavé látky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie cestujúcich a posádky alebo pre bezpečnosť lietadla, majetku. Napríklad ohňostroje, svetlice vo všetkých podobách a iná pyrotechnika vrátane zábavnej a hračkárskej, alkoholické nápoje prevyšujúce 70% objemových jednotiek, horľavé tekutiny, napr. benzín, nafta, kvapalný zapaľovač, alkohol, etanol, detonátory a rozbušky. Plyny a plynové nádoby, napr. bután, propán, acetylén, kyslík – vo veľkých množstvách.

    Chemické a jedovaté látky:
    Všetky chemické alebo jedovaté látky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie cestujúcich a posádky alebo pre bezpečnosť lietadla a majetku. Napríklad kyseliny, žeraviny, napr. vytekajúce „mokré“ batérie, omračujúce spreje, napr. slzotvorný plyn, koreninový sprej, slzný plyn, jedy, materiál schopný spontánneho vzplanutia alebo horenia.
    Zoznam zakázaných predmetov, ktoré sú vylúčené z leteckej dopravy a ktoré nesmú byť umiestnené v podanej (zapísanej) batožine cestujúceho:
    Výbušniny, plyny, horľavé kvapaliny a hmoty, organické peroxidy, toxické alebo infekčné látky, rádioaktívne materiály, leptadlá, súčiastky palivového systému vozidiel, ktoré obsahujú palivo.

    Poistenie a strata batožiny

    Cestovanie lietadlom patrí v dnešnej dobe medzi najčastejšie spôsoby dopravy do zahraničia, už len preto, že cestovanie lietadlom patrí medzi najrýchlejšie dopravné prostriedky. Ľudia cestujú letecky ako pracovne, tak aj za zábavou, alebo na dovolenku.

    Pri cestovaní lietadlom, aj keď len na krátkodobé pracovné cesty alebo pobyty je určite dobré mať cestovné a zdravotné poistenie, pretože nás v zahraničí môže stretnúť veľa nepríjemností, ktoré nám môžu znepríjemniť cestu. Klasické zdravotné poistenie nepokrýva liečebné náklady v zahraničí. V takomto prípade sa nám môže dovolenka veľmi predražiť, pretože zdravotná starostlivosť v zahraničí nie je nič lacného, ceny sa pohybujú rádovo v desiatkach až stovkách tisíc. Aj preto je dobré pre krátke cesty lietadlom mať komplexné cestovné poistenie (poistenie liečebných nákladov, poistenie batožiny a vecí osobnej potreby, poistenie zodpovednosti za škodu, úrazové poistenie). Takéto cestovné poistenie nám pokryje poistenie liečebných nákladov s určitým limitom plnenia. Čím je suma limitu plnené poistenie liečebných nákladov vyššia tým je aj nepatrne drahšie cestovné poistenie. Ďalšie pripoistenia, ktoré je dobré pre úraz, ktorý sa nám môže stať v zahraničí je pripoistenie trvalých následkov. Takéto si možno priobjednať ku klasickému cestovnému poisteniu, určité balíčky ho majú už v sebe. Vopred si pozorne preštudujte poistné podmienky, pretože niektoré poistky sú veľmi nedostatočné, podmienky plnenia sú často podviazané spoluúčasťou cestujúceho alebo podmienkou platenia. Takých nepríjemných udalostí, ktoré nás môžu stretnúť pri cestovaní lietadlom je naozaj veľa. Ďalším príkladom môže byť odcudzenie alebo strata batožiny, čo sa pri cestovaní lietadlom v dnešnej dobe bežne stáva. Najlepšie je použiť batožinu s pevným obalom, opatreným zámkom. Drahé predmety, šperky, fotoaparáty, kamery, počítače a podobne prepravovať v kabíne. Pri strate batožiny dopravca preberá zodpovednosť za batožinu len do určitej ceny. Ak dôjde k oneskoreniu batožinu, je potrebné okamžite túto skutočnosť reklamovať u dopravcu a požadovať kompenzáciu. Výška kompenzácie nie je u všetkých dopravcov rovnaká. Taktiež ochota poskytnúť kompenzáciu sa u jednotlivých dopravcov líši, preto je niekedy potrebné postupovať veľmi nekompromisne. To isté pravidlo, okamžitého nárokovanie kompenzácie, platí pri strate batožiny, poškodenia alebo vykradnutia. A v neposlednej miere je to poistenie storna letenky.

    Pred cestou na letisko si skontrolujte, že máte všetko potrebné so sebou

    - platný cestovný pas s dostatočnou dobou platnosti podľa krajiny do ktorej cestujete resp. občiansky preukaz
    - víza pokiaľ sú vyžadované
    - letenky
    - doklady od cestovného a zdravotného poistenia
    - lieky
    - medzinárodný očkovací preukaz, ak je v krajine do ktorej cestujete požadovaný
    - finančné prostriedky

    Na záver - lacné letenky - ako na to?

    - rezervácia letenky s dostatočným predstihom, 2-3 mesiace vopred. Aerolinky predávajú najprv lacné letenky a až po ich vypredaní predávajú drahšie.
    - cestujte v dni, keď sú lietadlá menej vyťažené t.z vždy hľadať aj iné dátumy odletu či príletu, o 1-2 dni skôr alebo neskôr, od vášho plánovaného termínu. Oplatí sa vyskúšať rôzne alternatívy. Nenechajte sa nalákať na nízku cenu samotného lístka. Cena letenky je určovaná rôznymi ďalšími poplatkami. Dá sa ušetriť aj tým, že zvolíte let s prestupom a nie priamu linku, i keď to niekedy dlhšie trvá. Ak môžete, leťte v skupine. Bývajú akčné ceny tipu 3+1 alebo 4+1, kde jeden člen skupiny cestuje zadarmo.
    - vyberajte si nízkonákladovú leteckú spoločnosť, ktorá lieta na sekundárne letiská. Tie totiž majú pre letecké spoločnosti nižšie poplatky a tým aj ceny leteniek sú nižšie. Pri využití ich služieb, síce nebudete mať v lietadle taký komfort, ale ušetríte. Sledujte akcie, zľavy a zavádzacie akcie. Ak sa zaregistrujete, môžu Vám predajcovia leteniek ponuky posielať priamo na Vašu e-mailovú adresu. Pre pravidelných cestujúcich existujú zľavy, podľa nalietaných kilometrov alebo iné výhody.