UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
  Nájdite si svoju dovolenku
  Vybrať kriteriá

  Záruka najnižšej ceny
  Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

  Široká ponuka zájazdov
  Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

  11 tipov ako sa zbaviť strachu z lietania

   - 1

  11 tipov ako sa zbaviť strachu z lietania - Obsah

  Viac ako 30% ľudí trpí fóbiou z lietania. Ak patríte medzi nich, prichádzate o množstvo zážitkov. Prekonať strach pritom nemusí byť nič zložité, lietadlo je najbezpečnejší dopravný prostriedok na svete. Máme pre vás 11 overených tipov.

  Čo je aviofóbia?

  Aviofóbia (panický strach z lietania) sa prejavuje stresom, podráždením, nechutenstvom či nočnými morami. Väčšinou sa objaví po nepríjemnej skúsenosti (zlý let) alebo sa spája s nepríjemným zážitkom, ktorý prekonal člen rodiny alebo kamarát. Aviofóbia často vzniká aj u ľudí s klaustrofóbiou – strachom z uzatvorených priestorov alebo akrofóbiou – strachom z výšok.

  Strach z lietania veľmi usilovne vyživujú aj médiá. Každé padnuté lietadlo sa rieši skoro týždeň a do správ sa dostane aj malé lietadlo, ktoré padlo niekde v Indii. Predstavte si, že by média mali informovať o každej autonehode, ktorá sa na svete udeje. Čakal by nás pekne dlhý zoznam. Médiá vytvárajú pocit, že v aute ste vo väčšom bezpečí (hoci vás môže v protismere nabrať opitý šófér) ako v lietadle (kde nemôžete nič ovplyvniť).

  Prečo je lietadlo najbezpečnejší dopravný prostriedok na svete?

  Let lietadlom patrí medzi najobľúbenejšie spôsoby dopravy na svete. Každoročne sa realizuje niekoľko miliónov letov a prepraví sa viac ako 700 miliónov cestujúcich. Štatistiky sú pritom veľmi priaznivé a v posledných rokoch sa neustále zlepšujú. Zvyšuje sa frekvencia letov a zároveň sa zlepšuje aj celková bezpečnosť. Aktuálne je let lietadlom asi 25 000 krát bezpečnejší ako jazda autom.

  Strach z lietania môžete jednoducho poraziť!

  Zbavte sa strachu a vyberte si tú najlepšiu dovolenku!

  Ako zvládnuť let lietadlom bez strachu?

  • Naštudujte si vopred čo najviac informácií o lietaní. Strach často pramení z nevedomosti.
  • Venujte pozornosť číslam. Faktom je, že pravdepodobnosť úmrtia pri leteckom nešťastí je 1 ku 11 miliónom. Myslite na to pri nástupe do lietadla.
  • Pripravte sa na turbulencie. Sú pomerne časté a je to iba malé znepríjemnenie cesty – niečo ako keď autom cestujete cez veľa zákrut alebo po hrboľatej ceste. Všimnite si, že ani letušky sa ich neboja.
  • Snažte sa počas letu spať. Vyberte si nočný let alebo si zaobstarajte masku na oči a štuple/slúchadlá do uší. Pustite si relaxačnú hudbu a snažte sa relaxovať.
  • Stiahnite si do mobilu aplikáciu s meditáciami. Veľmi dobrá  a plná špecifických návodov je napríklad Headspace.
  • Zvoľte si sedadlo čo najviac v prednej časti lietadla, kde je menej cítiť prípadné turbulencie. Ideálne je sedieť v uličke, kde je ten pocit neistoty, že letíte vysoko nad zemou, predsalen menší.

  strach z lietania môžete jednoducho poraziť

  • Ak sa vám nepodarí zaspať, skúste sa počas letu zabaviť – pozrite si film, čítajte knižku alebo lúštite krížovky.
  • Pohodlne sa oblečte. Naozaj, vykašlite sa na módne zásady a oblečte si niečo, čo vás nikde netlačí, neškriabe a bude sa vám príjemne cestovať.
  • Jedzte a pite veci, ktoré majú upokojujúce účinky na váš organizmus. Vhodná je polievka, tmavá čokoláda, čaj s medom alebo ovocie.
  • Zhlboka dýchajte. Správne dýchanie je jedna z najlepších techník ako sa upokojiť. Pomaly sa nadýchnite nosom do brucha a vydýchnite ústami. Výdych by mal byť o dve až tri sekundy dlhší ako nádych.
  • Ak máte pocit, že by vám žiadny z vyššie uvedených bodov nepriniesol úľavu, nehanbite sa a poraďte sa so svojim lekárom o vhodných medikamentoch.

  Nedovoľte strachu, aby vám zamedzil spoznať svet. Chorvátsko a Taliansku sú síce krásne ale nemali by ste tam každé leto chodiť iba z toho dôvodu, že sú dobre dostupné autom. Naša planéta je plná dychberúcich miest, ktoré by ste mali navštíviť. Tak smelo do toho!

  Strachu treba ísť oproti - dovolenka už čaká!

  Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

  Podobné články

  Lekárnička na dovolenku (s deťmi). Čo má obsahovať cestovná lekárnička? Margaréta Koklesová5.7.2019Dovolenka s deťmi, Dovolenka pri mori, Dovolenka v exotike, Užitočné dovolenkové tipyZdravie treba chrániť aj na dovolenke, preto si okrem cestovného poistenia so sebou zoberte aj malú lekárničku. Zdravotné problémy sa ľuďom nevyhýbajú ani pri mori, medzi najčastejšie patria hnačka, drobné odreniny či úpal. Ako sa na takéto situácie pripraviť? Keďže je zdravie veľmi citlivá téma, berte prosím nižšie uvedené rady iba ako odporúčania,... Výlet do Benátok - parkovanie, pamiatky, jedlo, ceny Margaréta Koklesová30.6.2019Taliansko, Veneto (oblasť Benátok), Dovolenka pri mori, Užitočné dovolenkové tipyKúzelné mesto na vode, ktoré sa nachádza iba kúsok od známych talianskych letovísk (Bibione, Lignano, Lido di Jesolo, Caorle) by ste nemali počas leta vynechať. Spoznať sa dá i za jeden deň – aj s deťmi. Určite nevynechajte slávne Námestie sv. Marca, prechádzku benátskymi uličkami, miestnu kuchyňu, či plavbu na gondole, ktorá je symbolom Venezie/Benátok. My sme do...
  Prehliadaním tejto stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies. Viac informácií. OK