UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
  Nájdite si svoju dovolenku
  Vybrať kriteriá

  Záruka najnižšej ceny
  Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

  Široká ponuka zájazdov
  Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

  8 tipov ako si našetriť na letnú dovolenku

   - 1

  8 tipov ako si našetriť na letnú dovolenku - Obsah

  Chcete vyraziť na dovolenku, no všetko naznačuje tomu, že peniažkov na účte zatiaľ nie je dosť? Inšpirujte sa našimi tipmi, ako získať potrebné financie.

  Dajte si cieľ, ktorý splníte – PLÁNUJTE

  Buďte realisti. Vyberte si destináciu s takými nákladmi, aké dokážete do plánovaného odchodu našetriť. Počítajte ale s peniažkami nad rámec toho, čo nájdete na stránke cestovky. Do rozpočtu zahrňte aj vreckové na zábavu, vstupné či nákup zmrzliny alebo suvenírov. Nezabudnite ani na poistenie či dodatočné náklady na dopravu.

  Ak je vašim cieľom napríklad augustová dovolenka v Chorvátsku, na ktorú miniete 700 €, musíte odteraz odložiť 100 € mesačne, teda 25 € týždenne. Snažte sa odložiť túto sumu naozaj poctivo. A ak sa vám niektorý mesiac podarí ušetriť viac ešte lepšie. Bude viac zmrzliny/kolotočov/zábavy. Určite si na dovolenku neberte pôžičku. Automaticky si ju predražíte. Radšej si vytvorte sporiaci účet, na ktorý budete pravidelne odkladať. Vo väčšine bánk je vedenie sporiaceho účtu zadarmo a úrok na ňom je vyšší ako na bežnom účte. Okrem toho, akonáhle peniažky odložíte na miesto, skadiaľ ich tak jednoducho nevytiahnete, budú vás lákať menej ako vo vašej peňaženke či bežnom účte.

  plánovanie financií

  Peniaze si rozdeľte hneď ako prídu

  Každý milionár má presný prehľad o tom, KDE MÁ SVOJE PENIAZE. Môžete to o sebe povedať aj vy? O svojich peniazoch musíte vedieť všetko. Kedy míňate, koľko míňate, načo a prečo. Stanovte si, čo naozaj potrebujete a čo sú hlúposti na ktoré je škoda vynakladať financie. Pripravte si čiastku, ktorú miniete na bežnú réžiu domácnosti (nájom, jedlo, benzín, hypotéka) a rovno si odložte peniaze, ktoré sú navyše – aj keď to bude čo i len 10 €. Dôležité je začať, vytvoriť si zvyk, že na niečo odkladáte.

  Noste iba hotovosť

  Koľko peňazí so sebou máte, toľko môžete minúť. Na väčšie nákupy si preto vždy radšej zoberte iba hotovosť a kartu nechajte doma. Zoberte si presne toľko peňazí, aby vám všetko pekne vyšlo.

  noste iba hotovosť

  Pravidlo 10%

  Rozmaznávajte sa, ale iba trošku. Väčšinou si kupujeme veci, ktoré nepotrebujeme alebo nechceme. Iba preto, že sa to patrí/mohlo by sa to hodiť/ páči sa mi to/ do toho schudnem. To musíte ukončiť. Ale nebojte sa, nie je to až také drsné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Striktne si zadajte, že na veci, ktoré nepotrebujete (ale z akéhokoľvek dôvodu chcete) mesačne miniete maximálne 10% svojho príjmu.

  Nakupujte menej

  Prestaňte nakupovať oblečenie, bižutériu, kozmetiku alebo drobnosti do domácnosti, ktoré nevyhnutne nepotrebujete. Pri nákupe v obchode porovnávajte ceny potravín a ak je to možné, kupujte väčšie balenia (je to výhodnejšie). Viac sa oplatí chodiť na jeden väčší nákup týždenne ako každý deň vybiehať do blízkych (drahých) malých potravín po každú drobnosť, ktorá vám chýba.

  Rovnako sa zamyslite aj nad službami, za ktoré každý mesiac poctivo platíte. Využívate ich? Potrebujete naozaj tak drahý paušál? To predplatné časopisu? Permanentku do fitka? Čo tak chodiť mesiac do roboty na bicykli? Šetrite kde sa len dá, ale nevnímajte to ako strašiaka. To, čo si odopriete teraz sa presunie do dovolenkového rozpočtu a vy si vďaka tomu leto naozaj užijete.

  sporiace prasiatko

  Hľadajte zábavu, ktorá je zdarma

  Zamyslite sa nad každou akciou, na ktorú sa chystáte. Musíte ísť na pivo každý piatok? Alebo chodiť s deťmi každú nedeľu do aquaparku? Samozrejme si odteraz nemusíte odoprieť všetky radosti života, opäť ide iba o to, užiť si čas s priateľmi alebo rodinou sofistikovanejšie. Namiesto kina so všetkými deťmi radšej urobte doma jednohubky, pukance a poriadne domáce bunkre so spoločným sledovaním filmu. Na rande môžete vyraziť aj do prírody, či stráviť ho doma alebo spoločným cvičením. S kamarátmi sa zasmejete aj pri počítačovej hre alebo opekačke. Fantázií sa medze nekladú a mnohé zážitky, ktoré sú zdarma, sú častokrát kvalitnejšie ako tie, za ktoré sme naučení platiť.  

  na bicykli do práce

  Zbavte sa zbytočností

  Zamysleli ste sa niekedy nad tým, akou peknou sumou môže vášmu rozpočtu pomôcť predaj nepotrebných vecí? Využite internetový bazár, zbavte sa oblečenia, ktoré nenosíte, kníh, ktoré nečítate, spotrebičov na ktoré sa práši v skrinkách. Otvorte garáž, komoru alebo povalu, častokrát je preplnená vecami, ktoré už nepotrebujete. Okrem toho, že speňažíte veci, ktoré ste už ani nevedeli, že máte, vytvoríte si v domácnosti väčší životný priestor. Získaný minimalizmus vás už naučí dvakrát sa zamyslieť nad tým, či si novú vec kúpite a využijete, alebo vám bude opäť iba ležať na povale.

  zminimalizujte si domácnosť

  Obmedzte pitie alkoholu

  Najmä ak si každý piatok vybehnete na jedno – dve pivká. Málokto si spočíta, koľko peňazí ušetrí, ak si tento zvyk odpustí na najbližší polrok. Tá závratná suma vás pravdepodobne prekvapí i zarmúti. A ešte niečo, týmto bodom potešíte aj svoje zdravie.

  Bonusový tip na záver: Ako jednoducho ušetriť 1 378 €

  Jednoduchá 52 – týždňová výzva je známa po celom svete a pomôže vám dostať sa k zaujímavej sume, ktorá poteší naozaj každého: 1 378 €. Cela jej sila spočíva v pravidelnom odkladaní vopred určenej sumy. Koľko si máte v odložiť vám prezradí poradové číslo daného týždňa. V prvý týždeň kalendárneho roka si odložíte jedno euro, v druhý týždeň dve eurá, v desiaty týždeň 10 €. A takto to bude fungovať celý rok. Zabezpečte si napríklad prázdny štvorlitrový pohár, nalepte naň plán šetrenia a môžete začať. Alebo si plán vytlačte na nástenku a každý týždeň peniažky posielajte na sporiaci účet. Rozhodnutie je na vás.

  Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

  Podobné články

  Letná dovolenka na Sardínii - všetko, čo potrebujete vedieť! Margaréta Koklesová16.8.2019Sardínia, Dovolenka pri moriNa Sardínii sme toto leto strávili báječné dva týždne. Možno to nie je tá úplne najtypickejšia letná destinácia Slovákov, ale tento taliansky ostrov je naozaj úžasný. Dokonalé jedlo, dychberúce pláže a mestečká, a tá voda! Tá bola fakt neuveriteľná. Neuveriteľne čistá a neuveriteľne tyrkysová. Rada sa tam pri... Najčastejšie cestovateľské podvody a turistické pasce Margaréta Koklesová20.7.2019Užitočné dovolenkové tipyTuristi sú obľúbeným objektom (nielen) pouličných zlodejov. Pohybujú sa v novom prostredí a často nie sú dostatočne oboznámení s miestnymi zvykmi a spôsobom života. A k tomu všetkému so sebou nosia kopec hotovosti. Toto všetko z dovolenkárov robí magnet na rôzne kriminálne živly. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako sa vyvarovať najčastejším...
  Prehliadaním tejto stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies. Viac informácií. OK